Styropian (EPS) i polistyren ekstrudowany (XPS) – porównanie dwóch materiałów izolacyjnych

Styropian (EPS) i polistyren ekstrudowany (XPS) – porównanie dwóch materiałów izolacyjnych

polistyren ekstrudowany xps

Zgłębiając temat izolacji cieplnej oraz materiałów do tego wykorzystywanych, bardzo często można natrafić na symbole EPS i XPS. Pod EPS kryje się polistyren ekspandowany, czyli powszechnie znany styropian. Drugi symbol to polistyren ekstrudowany XPS, który zwany jest też styrodurem. Czym charakteryzują się te dwa materiały izolacyjne?

Polistyren ekstrudowany XPS

Styrodur, czyli polistyren ekstrudowany XPS powstaje ze spienionego polistyrenu. Jest nowoczesnym budowlanym materiałem jednorodnym charakteryzującym się gładką powierzchnią i strukturą zbudowaną z niewielkich, zamkniętych komórek. Między komórkami nie ma żadnych osłabień, dlatego polistyren ekstrudowany XPS wykazuje większą wytrzymałość mechaniczną, dobrą izolację termiczną. W porównaniu do tradycyjnego styropianu, ten materiał jest twardszy, a ponadto nie chłonie tyle wilgoci i wody, nawet przy długotrwałym zanurzeniu Produkowany jest w formach o docelowych wymiarach płyt, do których wtłaczany jest granulat, który następnie ulega spienieniu. Standardowy wymiar płyty XPS to 600 x 1250 mm.

Kolejną zaletą tego materiału jest fakt, że płyta XPS jest produktem samogasnącym. W płomieniach płyta topi się i zwęgla. Nie podtrzymuje ognia, a po odcięciu źródła płomienia gaśnie. Płyta XPS poddawana jest także w całości recyklingowi, co korzystnie wpływa na ochronę środowiska naturalnego. Co jednak jest najważniejszą zaletą polistyrenu ekstrudowanego XPS? Wytrzymałość na ściskanie.

Produkty z pianki polistyrenowej XPS wykorzystywane są jako termoizolacja:

 • parkingów, parkingów dachowych o znacznym obciążeniu mechanicznym

 • obwodowa ścian i podłóg, także na gruncie

 • ciągów komunikacyjnych

 • muru warstwowego

 • dachu stromego i dachu o odwróconym układzie warstw

 • mostków termicznych

 • ścian działowych

 • ław fundamentowych

 • produkcja płyt warstwowych wykorzystywanych do wypełnień okiennych, drzwiowych

Polistyren ekspandowany EPS

Płyty z polistyrenu ekspandowanego powstają poprzez wstępne spienienie granulek, a następnie „sklejenie” ich w taki sposób, by utworzyły blok. Ten jest następnie cięty na płyty o wymiarach 500 x 1000 mm. Przecięta powierzchnia nie jest gładka, lecz porowata, przez co ten materiał izolacyjny charakteryzuje się większą nasiąkliwością podczas dłuższego kontaktu z wodą. Styropian EPS jest mniej wytrzymały i nie tak twardy jak polistyren ekstrudowany. Podobnie jak płyta XPS, styropian jest materiałem samogasnącym.

Stosowany jest do izolacji następujących elementów budynku:

 • fasada – ocieplenie ścian

 • fundament

 • dach/podłoga/parking

Inne zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego XPS

Polistyren ekstrudowany XPS znalazł swoje zastosowanie także w produkcji płyt warstwowych. XPS stanowi rdzeń takiej płyty, dzięki czemu wzmacnia produkt końcowy. Powstałe w ten sposób płyty są wykorzystywane jako poszerzenia okienne, wypełnienia drzwiowe czy płyty do zabudowy nadwozi. Taką ofertę przedstawia producent płyt warstwowych Ostrowski Sp. z o.o. Ten producent płyt warstwowych znalazł także zastosowanie dla tak tworzonych płyt w reklamie, dzięki czemu banery reklamowe są jeszcze trwalsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie