Różne rodzaje ocieplenia

Różne rodzaje ocieplenia

termomodernizacja mieszkania

Zwłaszcza w starym budownictwie najczęściej odczuwamy zimowe chłody. Stare, wysłużone ściany, zmiana systemu ogrzewania wewnątrz budynku dają się odczuć niejednemu lokatorowi kamienicy. Coraz częściej nie tylko wspólnoty, ale także prywatni inwestorzy decydują się na ocieplenie mieszkania, wykorzystując różnego rodzaju dostępne na rynku materiału.

Materiały termoizolacyjne- pianka PUR, EPS, wełna mineralna

Często dużym problemem dla właścicieli mieszkań, które wpływa na podjęcie decyzji o wykonaniu ocieplenia mieszkania jest przede wszystkim utrata cennych centymetrów. Nie da się ukryć, im wykorzystując do ocieplenia styropian następnie stelaż i płytę możemy liczyć się z utratą blisko 10cm. Na rynku są jednak dostępne materiały, które niwelują ten problem.

Ocieplenie mieszkania warto jednak rozpocząć od wykonania niezbędnych elementów, takich jak przegląd instalacji grzewczej, czy funkcjonuje ona nie tylko poprawnie, ale i skutecznie. Czy kaloryfery, które posiadamy nie są zapowietrzone. Kolejnym elementem na jaki warto zwrócić uwagę jest szczelność okien oraz drzwi wejściowych. Zadbaj o nowe uszczelnienie okien i drzwi, tak aby maksymalnie ograniczyć ilość uciekającego ciepła. Jeśli posiadasz stare, drewniane okna warto zastanowić się nad ich wymianą.

Ocieplenie wełna mineralną

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do ocieplenia pomieszczeń jest wełna mineralna. Wełna mineralna charakteryzuje się niską wagą oraz dobrą izolacyjnością cieplną. Wełna mineralna zapewnia dobrą wymianę ciepła oraz przepuszcza gromadzącą się parę wodną. Dzięki temu zachowuje pewne właściwości antygrzybicze. Wełna mineralna sprzedawana jest w formie płatów, mat oraz na rolkach. Dzięki elastyczności bardzo dobrze układa się nawet na bardziej skomplikowanych powierzchniach. Na rynku dostępne są wełny mineralne o współczynniku przenikania ciepła Λ = 0,033 W/(m.K), a także wyższym Λ = 0,039.

Ocieplenie styropianem

Styropian, czyli polistyren ekspandowany EPS posiada właściwości bardzo zbliżone do wełny. Dostępny jest na rynku w formie płyt o różnej grubości. Styropian stanowi bardzo dobrą izolację, a w odróżnieniu od wełny mineralnej nie podrażnia dróg oddechowych. Wełna mineralna- szklana posiada wiele mikro igiełek, które podczas kładzenia podrażniają skórę, a także przy nieodpowiedniej ochronie mogą dostać się do dróg oddechowych.

Ocieplenie w formie pianki

W budownictwie bardzo często do wykonania odpowiedniej termoizolacji wykorzystuje się pianki PUR. Pianka posiada doskonałe właściwości izolacyjne, jednak nie przepuszcza ona wilgoci. Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach dobrze wentylowanych. Wytwarzana jest na budowie, za pomocą odpowiednich sprzętów, dlatego wybierając ocieplenie pianką nie możemy wykonać tego samodzielnie, bez specjalistycznych narzędzi. Pianka w trakcie wysychania tężeje. Niska elastyczność materiały charakteryzuje się niską tolerancją na naprężenia.

Płyta GFK standard PUR
Płyta GFK standard PUR

Płyta warstwowa

Rozwiązaniem doskonałym dla osób, które planują wykonanie termomodernizacji domu czy mieszkania jest wybór płyt warstwowych, które zostały zbudowane na bazie materiałów termoizolacyjnych. Płyta termoizolacyjna to np. płyta wykonana z laminatu poliestrowo-szklanego, której rdzeń stanowi właśnie pianka PUR. Płyty warstwowe pozwalają na zaoszczędzenie cennych centymetrów przestrzeni, a także mniej skomplikowany montaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie