Ocieplenie poddasza- który materiał wybrać?

Ocieplenie poddasza- który materiał wybrać?

ocieplenie poddasza

Każdy właściciel domu wie, jak ważnym elementem są ekonomiczne rozwiązania, zwłaszcza te, które pozwolą zaoszczędzić domowy budżet. Najwięcej wydatków w skali roku poświęcamy na opłaty związane z ogrzaniem domu. Odpowiednie ocieplenie budynku pozwala na zachowanie większej ilości środków w budżecie domowym. Dzisiaj prezentujemy kilka sposobów na wykonanie ocieplenia budynku, które pozwolą na zwiększenie oszczędności w zakresie ciepła.

Ciepły dom to przede wszystkim odpowiednio wykończone ściany budynku, a także poddasze, które rzadko kiedy wykorzystujemy jako dodatkowe pomieszczenie, tworząc dodatkowy strych, magazyn lub suszarnie.

Zasady ocieplenia poddasza

Przepisy, które obowiązują od stycznia 2014 roku, mówią, że współczynnik przenikania ciepła (U) w przypadku ścian zewnętrznych powinien wynosić maksymalnie 0,25, natomiast dla dachu może mieć maksymalną wartość 0,20 W/(m2K).

W tym wypadku aby odpowiednio ocieplić poddasze, materiał termoizolacyjny umieszcza się pomiędzy krokwiami, a także pod nimi. W ten sposób zakrywają one drewnianą konstrukcję. Wiele osób, które posiada odsłonięte poddasza- posiada mieszkanie w górnej części budynku chce osłonić krokwie i utworzyć z nich element dekoracyjny pomieszczenia. W tym wypadku należy zadbać o odpowiednią izolację miejsc styku pomiędzy materiałem izolacyjnym a drewnem. Jeśli jednak chcemy ocieplić cały strop, zachowajmy naturalną linię, w taki sposób aby było możliwe wykorzystanie specjalnych drewnianych nakładek. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy dach przed utratą ciepłą, ale także zachowamy oryginalny wygląd, tworząc we wnętrzu przyjemną atmosferę.

W przypadku gdy zależy nam na gładkim suficie, wykonujemy izolację termiczną w dwóch warstwach, pierwszą umieszczamy pomiędzy krokwiami, drugą przesłaniamy belki. Standardowa wysokość krokwi mieści się w przedziale 14-18 cm. Zastosowanie nawet 25-30 cm materiałów izolacyjnych pozwala na uzyskanie wymaganej przez prawo izolacji dachowej o odpowiednich parametrach.

Kiedy wyłożymy drugą część materiału izolacyjnego, montujemy stelaż i stosujemy odpowiednią płytę kartonowo-gipsową. Jest to najczęściej wybierany rodzaj materiału. W ofercie wielu sklepów dostępne są płyty warstwowe przeznaczone np. do zabudowy nadwozi, których konstrukcja złożona jest z materiałów, które dodatkowo odpowiadają na potrzeby termoizolacyjne.

Ważnym aspektem podczas ocieplania jest także bezpieczeństwo.  Warto poznać systemy asekuracyjne, przed rozpoczęciem pracy.

Materiały termoizolacyjne

Najczęstszym materiałem wykorzystywanym do ocieplenia nie tylko poddasza, ale także ścian jest wełna mineralna. Wełna mineralna dostępna jest w formie mat, rolek, ale także stanowi element konstrukcji płyt warstwowych. Inny materiał, to polistyren ekspandowany EPS, czyli styropian. Najczęściej przy ociepleniu powierzchni styropianem korzystamy z pociętych na panele warstw.

Równie często wykorzystywane są specjalne folie termoizolacyjne, których metalizowana zewnętrzna część skutecznie odbija promienie słoneczne. Dobrym rozwiązaniem są płyty termoizolacyjne, do których budowy wykorzystane zostały materiały o wysokim współczynniku przepuszczalnści ciepła.

Płyta GFK standard PUR
Płyta GFK standard PUR

Planując ocieplenie poddasza nie możemy zapominać również o nadmiernym nagrzewaniu się tych pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie