Mieszkanie od dewelopera – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Mieszkanie od dewelopera – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

mieszkanie od dewelopera

Pewnie tak samo jak ja, codziennie jadąc do pracy, zauważasz co raz to nowe budynki mieszkalne. W Polsce, rynek deweloperski od kilku lat kwitnie. Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że prawie każdy z nas marzy o swoich czterech kątach, niezależnie czy będzie to kawalerka, czy 4 pokojowy apartament. Do Polski powoli wchodzi trend kupowania mieszkań od dewelopera. Nie ma w tym nic dziwnego. Po wielu latach problemów tego sektora (liczne upadki działalności, nieterminowość, niewywiązywanie się z umów), deweloperzy w końcu zdali sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają w życiu „zwykłych ludzi”. To właśnie im powierzamy nasze oszczędności, niekiedy majątek życia.

Mieszkanie od dewelopera jest spełnieniem marzeń wielu ludzi. Dzięki niemu są w stanie doświadczyć nieco więcej luksusu, niż kupując mieszkania w ”zwykłym” bloku. Pięknie zagospodarowany teren, nowoczesne rozwiązania, dostęp do sklepów to tylko niektóre z korzyści wyboru tego typu. Wiadomym jest, że rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami, a ceny mieszkań są zazwyczaj dużo wyższe niż te na rynku wtórnym.

Jak więc kupić nowe mieszkanie, tak aby nie stracić oszczędności swojego życia? Podpowiemy kilka wskazówek, jak to zrobić.

nowe mieszkanie

Kwestia podstawowa – budżet

Oczywiście, kwestią od której trzeba wyjść jest dokładne i rzetelne określenie swojego budżetu. Obecnie coraz częściej zdarza się, że osoby kupują mieszkanie za gotówkę, jednak w większości kupno jest finansowane poprzez bank (kredyt). Cena mieszkania od dewelopera nie zawiera zazwyczaj kosztów wykończenia lokalu. Dlatego, dowiedz się szczegółowo, co wchodzi w skład ceny podanej na stronie internetowej.

Znalezienie dewelopera i inwestycji

Kolejnym krokiem po określeniu naszego budżetu, będzie znalezienie rzetelnego i dobrego dewelopera oraz inwestycji, którą obecnie przeprowadza. W tym pomoże Ci internet. Obecnie mamy bardzo łatwy dostęp do informacji. Opinie na temat inwestycji czy dewelopera znajdziesz w kilka minut. Jeśli tak owe się nie pojawiają, możesz być nieco podejrzliwy/wa. Mimo tego, że ustawa deweloperska oraz rachunki powiernicze niejako zabezpieczają nas przed utratą pieniędzy, to zawsze istnieje ryzyko upadku danej firmy, co skutkuje dalszym brakiem mieszkania. Dokładne i wnikliwe zbadanie kondycji dewelopera to podstawa.

Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie historii danej firmy i inwestycji jakie zostały ukończone. Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie mieszkań, które są wybudowane. Jest to obarczone nieco mniejszym ryzykiem, aniżeli kupowanie „dziury w ziemi”- czyli mieszkania, które jest nam przedstawione jedynie na papierze.

rynek pierwotny

Nowe mieszkanie – jak wygląda jej okolica?

Mimo tego, że wiemy mniej więcej gdzie chcielibyśmy mieszkać, decydując się na zakup mieszania od dewelopera, nie zawsze sprawdzamy jego okolicę. Zwykle nowe mieszkania powstają na obrzeżach większych lub mniejszych miast. Jednak nie zawsze. To właśnie w drugim przypadku powinniśmy chociaż kilka razy przejść się w obrębie kilometra od inwestycji. Może się okazać, że za bezpieczną siatką ogradzającą budowę, znajdują się niebezpieczne miejsca, do których nie chcesz trafić po zmroku.

Jeśli dana inwestycja znajduje się dalej od centrum, możesz sprawdzić np. ile czasu zajmie Ci dojazd do pracy samochodem, jak daleko znajduje się komunikacja miejska, co będzie powstawać niedaleko mieszkania, w najbliższej przyszłości.

nowe mieszkanie lokalizacja

Rynek pierwotny a umowa z deweloperem

Jesteś na etapie podpisywania umowy z wybranym deweloperem? Ma ona zazwyczaj formę aktu notarialnego, a osoby kupujące dzielą się z deweloperem kosztami po połowie. Można uznać, że jest to umowa przedwstępna (gdyż w żadnym wypadku nie jest to umowa kupna-sprzedaży). Dokument tego typu powinien zawierać jak najwięcej szczegółów, np. planowaną datę zakończenia budowy, skutki niedotrzymania warunków, opis kar. W ten sposób,Twoje interesy będą lepiej zabezpieczone.

Mieszkanie od dewelopera – płatności

Obecnie większość ofert tego typu jest objęta tzw. rachunkiem powierniczym. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie, które polega na posiadaniu osobnego konta bankowego, na które kupujący przelewa odpowiednią ilość pieniędzy. Dzięki temu, Twoje pieniądze nie posłużą do budowy innych inwestycji, a będą dotyczyć jedynie tej wybranej.

Na koniec – sprawdź co odbierasz

Uważa się, że nowe mieszkanie jest na tyle świeże, że wszystko powinno być z nim w porządku. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze sprawdź, czy wcześniej ustalony na papierze metraż pokrywa się z tym rzeczywistym (jeśli nie, za każdy metr kwadratowy możesz otrzymać rekompensatę pieniężną). Po drugie zweryfikuj, czy wszystkie ściany/podłogi są równe, a ściany proste. Kolejną kwestią są okna. Sprawdź jak się otwierają i zamykają oraz czy są szczelne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek błędy czy niedoróbki, od raz zgłoś to przedstawicielowi dewelopera. Unikniesz wtedy nieprzyjemności związanych z wydawaniem pieniędzy na naprawy. Jeśli umowa jest poprawnie skonstruowana, nowe mieszkanie powinno być oddane w stanie idealnym.

Rynek pierwotny mieszkań jest ciężki do samodzielnego zweryfikowania. Dlatego jeśli na jakimkolwiek etapie nie radzisz sobie, masz zbyt małą wiedzę, czy po prostu boisz się sam/sama podjąć decyzję, zawsze możesz skorzystać z fachowej porady eksperta (prawnika, budowlańca itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie