Jaka odzież i sprzęt ochronny są konieczne na budowie? Podstawowe zasady BHP

Jaka odzież i sprzęt ochronny są konieczne na budowie? Podstawowe zasady BHP

firma budowlana

Każdy inżynier budownictwa, który jest kierownikiem, staje się niejako strażnikiem zasad i BHP. Pamiętajmy o tym, że niezbędne elementy wyposażenia pracowniczego kupuje zawsze właściciel danej firmy budowlanej. Ma on obowiązek zapewnić swoim pracownikom stroje oraz akcesoria, które zapewniają wygodną i przede wszystkim bezpieczną pracę. Ponadto, prezes firmy budowlanej musi zakupić sprzęt ochronny, adekwatny do powierzonych zadań.

Każda firma budowlana działa w bardzo wymagającej i specyficznej branży, w której oprócz umiejętności pracowników, znaczącą rolę odgrywa odpowiednie wyposażenie pracowników w konieczne akcesoria i odzież. Wszystko po to, aby mogli oni wykonywać swoje czynności bezpiecznie i komfortowo. Co więcej, korzystanie przez pracowników budowlanych z rzeczy tego typu reguluje nasze prawo, a dokładniej Kodeks Pracy. Obowiązek zapewnienia ekwipunku spoczywa na pracodawcy, ponieważ podczas wykonywana zadań, pracownicy są narażeni na różnorakie niebezpieczeństwa. Pracodawca może również wypłacić ekwiwalent na ten cel.

materały budowlane

Firma budowlana musi zapewnić odzież i obuwie

Firma budowlana, a w zasadzie jej właściciel jest zobligowany do wyposażenia wszystkich swoich pracowników w odpowiednio dostosowany strój oraz inne elementy ułatwiające im pracę. Jeśli chodzi o ubiór, każdy z nich musi być ubrany w wygodne spodnie, koniecznie z długimi nogawki. W tym celu najlepiej sprawdzą się tzw. ogrodniczki. Powinny być one uszyte z materiału, który jest gruby, odporny na rozdarcia i jednocześnie oddychający. Takie spodnie zazwyczaj produkuje się z bawełny (gramatura min. 180 g/m2) lub mieszanki z poliestrem (gramatura 267 g/m2).

Oprócz gramatury, w spodniach ważne są również dodatkowe kieszenie na miarkę, telefon, długopisy i inne rzeczy. Warto aby przy spodniach był również skórzany pas do noszenia narzędzi. Dobrym rozwiązaniem są również spodnie, które w newralgicznych miejscach mają wzmocnienia w postaci wkładek.

W przypadku spodni ważne są kieszenie na miarę, telefon, długopis oraz skórzane pasy do noszenia narzędzi. Dobrym rozwiązaniem są również spodnie, które w najważniejszych miejscach posiadają wzmocnienia w postaci wkładek.

Obuwie

Jeśli chodzi o obuwie- to robotnicze powinno mieć antypoślizgową podeszwę oraz wkładkę antyprzebiciową, która chroni stopę pracownika przed różnymi urazami. Mogą być one spowodowane np. stanięciem na gwóźdź czy jakikolwiek ostry przedmiot. W większości przypadków wystarczą modele przed kostkę, jednak jeśli wymaga tego sytuacja warto jest zaopatrzyć pracowników w buty za kostkę. Prace brudzące (np. malowanie natryskowe, usuwanie azbestu z dachu), wymagają stosowania kombinezonów filizelinowych.

Rękawice

Kolejnym i niezbędnym elementem wyposażenia pracowników budowlanych są rękawice robotnicze. Każda firma budowlana ma obowiązek je zakupić i wymieniać w zależności od zużycia. Używanie rękawic gwarantuje pewniejszy chwyt, chroni dłonie przed skaleczeniem, poparzeniami lub obtarciami. Na rynku są dostępne rękawice z gumową częścią chwytną lub takie ze skóry bawolej lub sztucznej. Te ze skóry dodatkowo chronią przed porażeniem prądem. Dużą popularnością cieszą się również rękawice bawełniano-poliestrowe.

Inżynier budownictwa musi mieć okulary ochronne

Każda osoba pracująca na budowie prędzej czy później będzie musiała użyć szlifierki do materiałów twardych, czemu bardzo często towarzyszą iskry. Jest to niezwykle niebezpieczne dla naszych oczu. Okulary chronią nas również przed pyłem, wiórami, opiłkami metalu czy żrącymi płynami. Jeśli dany pracownik będzie wykonywał czynności takie jak spawanie, potrzebne będą okulary przyciemniane. Ważne też, aby posiadały szkło, które zachodzi na boki twarzy.

Maski ochronne

Na budowie znajdują się różnorodne materiały budowlane. Czasem są one zupełnie neutralne dla zdrowia, jednak od czasu do czasu pracownik ma styczność z substancjami szkodliwymi. Firma budowlana musi zapewnić wszystkim pracownikom dostęp do masek ochronnych. Jest to element, który chroni drogi oddechowe budowlańców.

Wyróżnić możemy się 3 podstawowe typy masek:
1.przeciwpyłowe podstawowe (odpowiednie do prac niewymagających dużego wysiłku oraz takich, gdzie występuje małe pylenie i niewiele szkodliwych oparów)
2.przeciwpyłowe do poważniejszych prac (posiadające jeden/dwa zaworki ułatwiające oddychanie)
3.specjalistyczne kaski (przeznaczone do prac z produktami toksycznymi, są one szczelne i w większości przypadków zakrywają całą twarz).

Kask wraz z nausznikami

Budownictwo większość ludzi łączy z obrazem robotników ubranych w specjalistyczne kaski (czasem nausznice). To dobrze, ponieważ kaski można uznać, że przedmiot ratujący ludzkie życie. Na budowie jest on szczególnie ważny. Najlepiej jeśli będzie zrobiony z mocnego plastiku, aby w razie wypadku uchronić głowę od urazów. Dodatkowo jeśli dany pracownik wykonuje czynności tworzące duży hałas, dla swojego zdrowia oraz bezpieczeństwa powinien używać nauszników.

Nakolanniki

Każda firma budowlana zatrudniająca pracowników musi liczyć się z tym, że ich praca będzie wymagać sporego wysiłku fizycznego, dodatkowo w różnych pozycjach. Bardzo często, budowlańcy muszą pracować klęcząc. Aby ochronić kolana, powinni oni stosować nakolanniki. Są zbudowane z osłonki plastikowej oraz wypełnienia piankowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie