Jak tanio wybudować dom? 5 wskazówek, jak obniżyć koszt budowy domu

Jak tanio wybudować dom? 5 wskazówek, jak obniżyć koszt budowy domu

koszt budowy domu

Nie jest tajemnicą, że kosz budowy domu jest ogromny. Mimo tego, że na wielki dom z basenem mogą pozwolić sobie nieliczni, większość z nas marzy o własnym kawałku ziemi i miejscu, które pomieści całą rodzinę (oraz od czasu do czasu, większą liczbę znajomych). Czy od zawsze Twoim marzeniem jest posiadanie swojego domku, gdzieś z dala od cywilizacji? Dostałeś/aś w spadku kawałek działki? A może chcesz zaplanować i zakupić wszystko od podstaw i potrzebujesz rzeczowych wskazówek? W tym artykule chcę poruszyć temat tego, jak tanio wybudować dom. Czy jest to w ogóle możliwe? Na czym możesz zaoszczędzić? Poznaj 5 wskazówek jak maksymalnie obniżyć koszt budowy.

koszt budowy domu parterowego

Zacznijmy od tego…na czym NIE możesz oszczędzać

Jak wiadomo, każdy etap budowy domu jest zupełnie inny. Dodatkowo, pochłania zróżnicowaną ilość pieniędzy. Jest to wieloletnia oraz wieloetapowa inwestycja, która w teorii ma służyć do końca życia. Dlatego też, są pewne aspekty, na których nie powinno się zbyt mocno oszczędzać. Podchodzenie do budowy domu z rozsądkiem spowoduje, że nie będziesz zmuszony/na ponosić większych kosztów w przyszłości.

Pierwszym aspektem, na którym NIE OSZCZĘDZAJ za wszelką cenę, są materiały budowlane. W tej kwestii, zasada „im drożej tym lepiej” nie zawsze się sprawdza, jednak warto pilnować tego, aby produkty i półprodukty były wysokiej jakości (za jak najlepszą cenę). Specjaliści uważają, że wybór tanich materiałów mimo tego, że obniżają początkowy koszt budowy domu, zwiększą wydatki na dom w pierwszych latach po jego postawieniu.

jak tanio wybudować dom z cegły

Jak wybrać odpowiednie materiały? Zadbaj o to, aby były polecane przez fachowców i pochodziły od sprawdzonych (lub znanych) firm. Z reguły, to właśnie rozpoznawalne marki dbają szczególnie o swoją renomę, nie wypuszczając żadnych „bubli”. Możesz również poszukać polskich zamienników, które cechują się coraz lepszą jakością i świetną ceną.

Drugą kwestią, na której nie warto oszczędzać, jest wybór odpowiedniej firmy remontowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które kompletnie nie znają się na budowaniu domów (lub nigdy nie miały styczności z tak skomplikowanym zadaniem). Wtedy, jedynymi osobami na których możemy polegać jest ekipa budująca. Jeśli ich praca będzie wykonana źle lub niedokładnie, odbije się na to naszej kieszeni w ciągu kilku pierwszych lat. Ma to związek ze wszelkiego rodzaju usterkami, niedociągnięciami i ewentualnym kosztem naprawy. W tym przypadku, nie kieruj się zasadą „oszczędzania”. Często zdarza się tak, że firmy które oferują tanie usługi, zatrudniają osoby, które nie maja doświadczenia, a dodatkowo nie można ich nazwać fachowcami (mają znikomą wiedzę budowlaną). Warto pamiętać o tym, że błędy popełnione na początku budowy, mogą być nieodwracalne i powodować duże problemy.

jak tanio wybudować dom

Na czym MOŻNA oszczędzać – obniż koszt budowy domu

Uważam, że do wyżej wymienionych zagadnień powinniśmy podchodzić ostrożnie i z głową. Z doświadczenia wiem, że w żadnym wypadku nie powinno się na ich oszczędzać. Są jednak zagadnienia, które odpowiednio przemyślane, pozwolą na niewielkie (lub znaczne) oszczędności. Jak więc obniżyć koszt budowy domu?

Działka

Brzmi niewiarygodnie, ale tak- na działce budowlanej można zaoszczędzić. Nie jest to element, tak istotny jak materiały budowlane, gdyż sama lokalizacja nie wpłynie na trwałość i wykończenie domu. Cena działek zależy od wielu czynników. Na ostateczną kwotę ma wpływ: region kraju (w tym przypadku Polski) i jej umiejscowienie (blisko centrum miasta, na wsi, w małej miejscowości). Najtańsza działka to taka, która znajduje się daleko od centrum jakiekolwiek aglomeracji. Jednak, obserwując obecne trendy zauważam, że ceny działek „na uboczu” stale wzrastają. Ma to związek z modą na uciekanie od zgiełku miasta i relaksowanie się na łonie natury. W grę wchodzą tutaj jeszcze kwestie popularności miejscowości. Nawet na małej wsi, na terenie której są atrakcje turystyczne, ceny działek mogą być duże. Wszystko zależy od skrupulatności i cierpliwości w wyborze.

Projekt domu

Kolejnym elementem budowy, na którym możemy zaoszczędzić jest projekt domu. W głównej mierze chodzi tutaj o zakup gotowego planu. Indywidualne dopasowanie czy stałe zmienianie szkiców u projektanta, może spowodować znaczne podniesienie kosztów usługi (jest to logiczne, gdyż dany ekspert poświęca nam dużo więcej czasu). Na rynku istnieją obecnie niezliczone ilości wartościowych i dobrze zrobionych projektów, z których możemy wybierać. Jest to zadanie nieco czasochłonne jednak uważam, że jest to inicjatywa opłacalna.

jak tanio wybudować dom plan

Wielkość i forma domu

Jest to dosyć oczywiste, jednak nie każdy wie, że koszt budowy domu da się obniżyć, jeśli zdecydujemy się na prostą bryłę budynku. Jeśli zależy Ci na stosunkowo tanim rozwiązaniu, szukaj projektów domów parterowych, które mają regularną bryłę i  optymalnie przemyślaną powierzchnię. W tym przypadku, warto również zastanowić się nad idealną i dostosowaną do naszej rodziny liczbą pomieszczeń. Nie przepłacaj za niewykorzystane metry kwadratowe!

koszt budowy domu jednorodzinnego

Piwnica, a w zasadzie jej BRAK

Przedostatnią sprawą, która podwyższa koszt budowy domu o nawet 15% jest budowa piwnicy. Jeśli już na etapie projektowania wiesz, że nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania rzeczy- zrezygnuj z tego rozwiązania. Budżetową wersją piwnicy jest zbudowanie małego pomieszczenia na powierzchni działki, tzw. kotłowni.

Wybór dachu

Ostatnią istotną kwestią, która wpływa na to, jak wybudować tanio dom, jest wybór dachu. Czy wiesz, że może on pochłonąć aż 40% kosztów całej budowy? Gust oraz finanse to nie jedyne kwestie, jakie musisz wziąć pod uwagę. Ważny jest również plan zagospodarowania terenu. Niekiedy, wymusza on zbudowanie dachu dwuspadowego (opcja droższa). Jeśli tak się nie dzieje, rozważ postawienie dachu płaskiego. Jest on tańszy zarówno w budowie, jak i dalszej eksploatacji. Dodatkową zaleta płaskich dachów jest to, że możesz zaoszczędzić na systemie orynnowania oraz na izolacji (np. poddasza).

koszt budowy domu i dachu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie