Druk wielkoformatowy – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Druk wielkoformatowy – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

druk wielkoformatowy

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile razy dziennie natrafiamy na druk wielkoformatowy. Każdego dnia mijamy setki różnych jego form. Najczęściej występuje pod postacią reklamy, ale to jego niejedyne zastosowanie. Na czym polega druk wielkoformatowy i jakie jeszcze znajduje zastosowanie?

Drukarnia – wczoraj i dziś

Za datę wynalezienia druku uznaje się rok 1450. Johannes Gutenberg, a właściwie Johannes Gensfleisch zu Laden zum Gutenberg uznawany jest za twórcę pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Od XV wieku aż do dziś wiele w drukarstwie się zmieniło. Aktualnie poligrafia niewiele ma wspólnego z dawnym drukarstwem uprawianym kilka wieków wcześniej. Szczególnie w wieku XX i XXI nastąpił gwałtowny rozwój technik komputerowych, cyfryzacja procesów technologicznych oraz powstanie nowych materiałów – wszystko to przełożyło się na metody współczesnego druku. Jedną z takich nowoczesnych technik jest druk wielkoformatowy.

druk prasa

Druk wielkoformatowy – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, druk wielkoformatowy stosowany jest na dużych powierzchniach. Z technicznego punktu widzenia druk wielkoformatowy dzieli się ze względu na sposób wykonywania. Druk wielkoformatowy jest rodzajem druku cyfrowego i może być wykonywany w technologii ink (atrament), offsetowej, solwentowej i lateksowej. Dwie ostatnie techniki są z reguły wykorzystywane najczęściej. Omówmy je.

Druk solwentowy

Ten sposób druku odbywa się w tzw. ploterze atramentowym, w którym stosuje się atramenty solwentowe, które bazują na rozpuszczalnikach organicznych. Ploter to komputerowa maszyna peryferyjna, której zadaniem jest nanoszenie druku na duże, płaskie powierzchnie. Urządzenie może także wycinać wzory i grawerować. Druk solwentowy stosuje się na wszystkich podłożach z zawartością PVC i innych, które nie wykazują przyczepności dla atramentów wodnych. Przykładem takiej powierzchni jest płyta reklamowa Viscom. Do zalet atramentu solwentowego należy zaliczyć odporność na promieniowanie ultrafioletowe i negatywne czynniki atmosferyczne, a ponadto pokryte nim płyty nie wymagają dodatkowego laminowania. W związku z obecnością w tym atramencie toksycznych rozpuszczalników druk wielkoformatowy tego typu można wykonywać jedynie na otwartej przestrzeni.

Druk lateksowy

Ten rodzaj druku bazuje na lateksie, czyli koloidalnym roztworze naturalnego kauczuku lub kauczuku syntetycznym w postaci płynnej. Druk wielkoformatowy, którego podstawą jest lateks, jest ekologiczną alternatywą dla druku solwentowego, a co za tym idzie, jest znacznie droższy. Ten rodzaj druku posiada wiele zalet, do których można zaliczyć dłuższą żywotność drukowanych materiałów, lepszą ostrość i szczegółowość druku oraz bezwonność.

Druk wielkoformatowy – zastosowanie

Druk wielkoformatowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Pierwszym z nich i chyba najczęściej, najłatwiej zauważalnym jest reklama. W tym sektorze swoje zastosowanie znajduje płyta reklamowa Viscom, która wzmocniona jest rdzeniem z ekstrudowanego polistyrenu i świetnie nadaje się do nadruków wielkoformatowych. W formie wydruków wielkoformatowych stosuje się także projekty dróg, linii kablowych wysokiego i niskiego napięcia, sieci kanalizacyjnej, sieci instalacji elektrycznych, CO czy kanalizacji w różnego rodzaju budynkach.

płyta reklamowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie