Co to jest laminat HPL? Jakie wyróżniamy płyty HPL?

Co to jest laminat HPL? Jakie wyróżniamy płyty HPL?

laminat hpl

Stojąc przed wyborem zakupu drzwi do mieszkania, w końcu zetkniemy się z pojęciem laminatu HPL. Dlaczego to tworzywo jest wykorzystywane do produkcji drzwi wejściowych i wewnętrznych? Czym charakteryzuje się laminat HPL i jakie płyty HPL produkowane są z tego materiału?

Skrót HPL pochodzi z języka angielskiego: high pressure laminate. W dosłownym tłumaczeniu oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Laminat HPL to bardzo wytrzymałe tworzywo, dlatego zaskakujący jest fakt, że to tak naprawdę laminat stworzony z kilku warstw papieru. Oczywiście wytrzymałość materiału wynika z impregnacji papieru żywicą. Wewnętrzne warstwy arkuszy są zaimpregnowane żywicą fenolową. Zewnętrzna warstwa laminatu składa się z ozdobnych papierowych arkuszy, a te są potraktowane żywicą melaminową.

By wyprodukować laminat HPL, niezbędne jest wysokie ciśnienie sięgające nawet 9 MPa oraz wysoka temperatura dochodząca nawet do 150 stopni.

Laminat HPL i jego początki

Dla wielu osób może to być zaskakujące, ale początków laminatu HPL można doszukiwać się już w baroku. W czasach kiedy rzeźby z drewna były szczególnie modne, rzeźbiarze mieli pełne ręce roboty. Narzędzia do rzeźbienia w drewnie były drogie i było to bardzo kosztowne zajęcie, dlatego szukali oni oszczędności. Okazało się, że preparowany papier był przede wszystkim tani, a poza tym szybszy w obróbce w porównaniu do drewna. Tak powstało paper mache – drewno zrobione z papieru. Paper mache był wytwarzany techniką warstwową tak jak dzisiejszy laminat HPL. Paper mache służył do wytwarzania ornamentów, galanterii drewnianej, zabawek i rzeźb.

Współczesny laminat HPL

Tworzenie współczesnego laminatu HPL jest technologią stosunkowo nową, jednak bardzo szybko się rozwija. Laminat HPL, podobnie jak paper mache, jest plastyczny, więc pozwala produkować bardziej skomplikowane kształty. Inną zaletą są duże możliwości recyclingowe. Laminat HPL jest dość wytrzymałym materiałem, dlatego jest wykorzystywany do produkcji płyt HPL. Płyta HPL jest powszechnie stosowana do produkcji wypełnień drzwiowych.

Płyta HPL – rodzaje

Producent płyt warstwowych Ostrowski Sp. z o.o. W swojej ofercie posiada trzy rodzaje płyt warstwowych HPL: Classic-Therm® HPL/ALU, Classic-Therm® HPL dB 33, Classic-Therm® HPL dB 38.

Płyta HPL/ALU posiada twardą powierzchnię zewnętrzną wykonaną z laminatu HPL. Jest odporna na uderzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Warstwę zewnętrzną płyty stanowi polistyren ekstrudowany XPS. Płyta HPL/ALU stosowana jest do drzwi antywłamaniowych ze względu na obecność aluminiowej wkładki.

Płyta HPL dB 33 posiada takie same parametry techniczne co poprzedni model, ale nie została wyposażona w aluminiową płytę wewnętrzną. Ten model także posiada trzon z polistyrenu ekstrudowanego. Cechą charakterystyczną płyty jest termoplastyczne tworzywo stworzone na bazie kauczuku syntetycznego. Ta płyta HPL tłumi dźwięki powietrzne na poziomie 33 dB.

Ostatnią płytę HPL dB 38 wyróżnia fakt, że w jej przypadku tłumienie dźwięków powietrznych jest na poziomie 38 dB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie