Bezpieczne schody w domu – o czym należy pamiętać?

Bezpieczne schody w domu – o czym należy pamiętać?

wyłączniki schodowe

Zbudowanie i zaaranżowanie klatki schodowej w domku jednorodzinnym nie może być dziełem przypadku. Element, który łączy ze sobą piętra i ułatwia poruszanie się po budynku, musi być zaprojektowany w taki sposób, by korzystanie z niego było maksymalnie komfortowe. Na co w takim razie zwrócić uwagę, planując przestrzeń klatki schodowej?

Schody

Najważniejszym elementem klatki schodowej są schody. To one pozwalają nam na bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy piętrami budynku. Wymiary poszczególnych elementów schodów są ściśle określone przez prawo budowlane. W przypadku klatki schodowej w domu jednorodzinnym przestrzeń ta musi być przede wszystkim wygodna. Na komfort użytkowania mają wpływ m.in. wysokość nad schodami, która mierzona w świetle nie może być mniejsza niż 205cm. Istnieje także zasada, że dwukrotna wysokość stopnia + jego szerokość powinna wynosić od 60 do 65cm (jest to średnia długość kroku).

Stopnie. Wysokość stopni powinna oscylować w granicach od 14 do 19cm, natomiast ich szerokość od 25 do 32cm. By uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia potknięć, wszystkie stopnie w biegu powinny być tej samej wielkości. Większe bezpieczeństwo zapewniają także materiały oraz maty antypoślizgowe.

Biegi. Optymalna szerokość biegu schodów to 100 cm, natomiast minimalna wartość to 80cm. Jeśli chcemy, by po schodach mogły przemieszczać się jednocześnie dwie osoby, minimalna szerokość powinna wynosić 125cm. W jednym biegu może się znajdować maksymalnie 17 stopni. Jeśli chcemy, by schody były wygodne, zadbajmy o to, by liczba stopni była nieparzysta.

Spoczniki. Spoczniki, czyli płaszczyzny pomiędzy biegami, nie mogą być węższe od biegów, a najlepiej, jeśli będą o 20 cm szersze.

Balustrada. Jej wysokość nie może być mniejsza niż 90cm. W przypadku szerokich schodów zaleca się zamontowanie balustrad po dwóch stronach. Ze względów bezpieczeństwa, odległość między tralkami (elementami wypełniającymi balustradę) nie może być większa niż 12cm.

Wykończenie schodów

Najczęściej wybieranym materiałem na schody jest drewno. Takie schody są mocne i trwałe, a poza tym nie sprawiają problemów w utrzymaniu czystości. Poruszanie się po powierzchni stopni musi być w pełni bezpieczne, dlatego warto pokryć je lakierem antypoślizgowym, zastosować maty antypoślizgowe lub zdecydować się na wykładzinę dywanową.

Do wykończenia schodów równie często stosuje się płytki ceramiczne. Ten materiał także nie będzie sprawiał problemów w czasie eksploatacji schodów. W tym przypadku również musimy zadbać o to, żeby powierzchnia chroniła nas przed upadkiem.

Oświetlenie schodów: wyłączniki schodowe i inne rozwiązania

By poruszanie się po schodach było w pełni bezpieczne, konieczne jest także zadbanie o odpowiednie oświetlenie stopni. Pierwszą możliwością są wyłączniki schodowe. Te urządzenia zazwyczaj są stosowane na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych, jednak coraz częściej decydują się na nie właściciele prywatnych domów. Wyłączniki schodowe charakteryzują się prostym działaniem. Mechanizm pozwala na ustawienie czasu działania, czyli ilości minut, w których czasie światło ma być włączone. Światło uruchamia się wraz z naciśnięciem włącznika. Po upływie określonego czasu mechanizm gasi światło. Jest to rozwiązanie skierowane do tych osób, które chciałyby ograniczyć zużycie energii w domu.

Innym rozwiązaniem do oświetlenia schodów jest oświetlenie LED schodowe. W tej grupie znajdziemy rozmaite źródła światła. Możemy się zdecydować na kinkiety schodowe ze światłem skierowanym w dół lub w górę, oprawy schodowe montowane tuż nad stopniami, oświetlenie montowane w stopnie lub taśmy LED. Oświetlenie LED schodowe także wpływa pozytywnie na wysokość rachunków za prąd. Mimo że nie wyłączają się automatycznie, lampy LED zużywają znacznie mniej energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła.

Oświetlenie – gdzie kupić?

Zarówno wyłączniki schodowe, jak i oświetlenie LED schodowe zapewnia internetowy sklep elektryczny Stip.pl. Szeroki wybór produktów sprawia, że można wybrać rodzaj oświetlenie nie tylko do własnych potrzeb, ale też do stylu, w którym zaaranżowany jest nasz dom. Internetowy sklep elektryczny Stip.pl to także atrakcyjne ceny, obok których nie można przejść obojętnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

izostandard

Kategorie